ŠKOLA V PŘÍRODĚ – VERNÍŘOVICE – KVĚTEN 2024
Vloni jsme na stejném místě pobytu řádili jako indiáni, letos jsme šli do barev. V našem celoročním barevném projektu tak nemohla chybět laděná do barev ani škola v přírodě. A tak každá naše aktivita, každá činnost se oděla do červené, bílé, žluté, modré, zelené …, prostě do nejrůznějších barev a barviček. A že toho všeho zase bylo!
Na prvním místě to byl samozřejmě pobyt venku. Plno vycházek a turistiky, která úžasně rozvíjí a podporuje nejenom fyzickou zdatnost, ale i vytrvalost a výdrž nás všech a pomocí níž jsme také objevovali a poznávali bližší i vzdálenější okolí. Na hřištích jsme si užili i houpaček, klouzaček, prolézaček, míčů, švihadel, skákadel, disků, fotbálku, nejrůznějších běhů …, něco „jen tak“, něco soutěžně. Na své si přišel i barevný padák se svými veselými pohybovými úkoly. Rozmanitý pohyb posiluje a rozvíjí zase naši všestrannost, obratnost ... Nechyběl mezi námi dětmi velmi oblíbený „prskavkáč“ – letos se z vítězství radovala v kategorii 1. a 2. třída Nikola Šimarová, v kategorii děti 3.,4., a 5. třída vyhrál Oliver Bija. Zájemci měli možnost si zopakovat jízdu na koních, poseděli jsme si s písničkou i u táboráku.
Proběhla barevná sportovní olympiáda, při které jsme si vyzkoušeli hod talířem na cíl, probíhačku žebříčkem, přeskoky švihadel, florbalový slalom, sběr a navlékání speciálních barevných „korálů“, „rychlovázání“ tkaniček…
I barevná hledačka pokladu byla plná nejrůznějších úkolů, a to nejenom sportovních, ale i vědomostních, které jsme, pokud trval náš zájem o získání pokladu, museli splnit. Po jejich splnění, na základě indicií jsme si poklad vyzvedávali po týmech u našich pedagogů. Každý tým ale musel uhodnout, která že to paní učitelka právě ten jejich poklad hlídá. Ale ani vlastní vyzvednutí pokladu se neobešlo bez úkolu, museli jsme zalovit v paměti a zazpívat anebo přednést nějakou písničku či básničku s barvami, teprve potom byl poklad náš. Barevné byly i zpívánky a „říkačky“, které jsme si pilně v týmech připravovali a i závěrečná diskotéka plná zpěvu, písní, tanců, hopsání, veselých soutěží a dětského křiku byla celá barevná.
Obdivovali jsme znovu vyřezávané sochy, svou paměť jsme si procvičili u pexesa v přírodě, u řady kvízů – poznej zvířátka, co je správně…, hádaček. Nevynechali jsme zdravovědu – správně určit, co patří do lékárničky, ovázat „zraněného“ kamaráda a přepravit ho pomocí sedačkového nosítka opatrně do bezpečí, vytvořit ten správný „závěs“ pro poraněnou ruku, to vše není jenom tak, museli jsme opravdu spojit své vědomosti a dovednosti, abychom vše dokázali. Moc se nám líbily barevné pokusy, vytvářeli jsme lentilkovou duhu, mýdlového hada, ten ale vzdoroval a nechtěl se proměnit v hada barevného, duhu na izolepě a další.
Nezahálely ale ani naše ručičky, zabavili jsme se výrobou pamětních medailí, navlékli si barevné peříčkové náhrdelníky, vyrobili si velmi hezké obrázky z přírodnin. Vytvořením „lepicích“ obrázků, vybarvováním mozaiky podle vzoru, kresbou obrázků rodin a jejich vybarvováním pomocí přírodnin a skládáním fíbrových obrázků jsme si připomněli MEZINÁRODNÍ DEN RODINY.
V dopoledních hodinách jsme v rámci výuky zvládli dva učební projekty ve Švagrově s těmito tématy a bloky.
VE VODĚ – zahrnoval pozorování a odchyt živočichů žijících v jezírku a jejich následné zkoumání. NA LOUCE – tento se zabýval diverzitou – rozmanitostí travních porostů, zkoumáním bylinek, šetrným sběrem rostlin. V LESE – tady to bylo o významu stromů, živočiších žijících v lese, zkoumání jejich stop… Zábavnou a hravou formou jsme si procvičili a upevnili naše již získané znalosti ze života zvířat a rostlin kolem nás. Další projekt s názvem UDRŽITELNÉ CHOVÁNÍ DOMA a V PŘÍRODĚ byl zaměřen na výrobu šamponu z kopřiv, líbila se nám hra hledání receptů. Aktivita nás vedla k šetrnému chování se k životnímu prostředí a k našemu celkovému vztahu k přírodě. Matematika a čeština v přírodě, barevná čeština, puzzle barev a kresba rodin podle anglické nápovědy a stavění domečků pro lesní skřítky, ani to nemělo chybu.
V pátek pak přišlo balení a samozřejmě velké těšení se domů, k rodičům, babičkám a dědečkům…
Cesta autobusem utekla jako blesk, v „družince“ na nás čekalo ještě závěrečné vyhodnocení a vyhlášení těch nejlepších mezi námi. V úklidu a udržování pořádku pokoje zaslouženě zvítězily mezi mladšími dětmi – T. Vingrálková + A. Čecháková, mezi staršími dětmi N. Vingrálková + Ad. Hrabalová. V soutěži týmů vítězství vybojoval tým MODRÝCH ve složení B. Juřenová, A. Gašpárková, A. Jakubec, A. Chlápková, An. Hrabalová, V. Kozáková, L. Muzikářová. O. Bija.
Co říci závěrem? Škola v přírodě se vydařila, počasí nám letos opravdu vrchovatě přálo, svou zlatou slunečnou podobou a příjemným teplem nám umožnilo opravdu bohatý pobyt venku, což je také jeden z hlavních cílů těchto výjezdů. A za nás pedagogy opět platí – obešli jsme se až na nějaké drobné odřeniny bez úrazů a nemocí a všechny děti jsme ve zdraví vrátili do náručí rodičů. Tak zase za rok!
Foto bude během dne přidáno. Spoustu fotografií už můžete vidět na webu rajce.net, pod příslušným odkazem, který zákonní zástupci obdrželi v Edookitu.